języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Skansen Górniczy `Królowa Luiza`, Oddział Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Ulica Wolności 410 41-800 Zabrze

Dojazd

V Międzynarodowe Sympozjum Fotograficzno-Socjologiczne w Zabrzu

24 i 25 maja 2019 roku w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (Sztolni Królowej Luizy, ul. Wolności 410) odbędzie się V Międzynarodowe Sympozjum Fotograficzno-Socjologiczne w Zabrzu.

Gościem specjalnym tegorocznego sympozjum będzie Chris Niedenthal, który m.in. wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. W Polsce ukazały się cztery albumy z jego fotografiami: “Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” (BOSZ 2004), “13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006),  “In Your Face” (Edition Fototapeta 2011).  i “Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989”. W 2011r ukazała się jego autobiografia “Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf” (Marginesy). Przez wiele lat pracował nad cyklem fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą (m.in. „Tabu. Portrety Nie Portretowanych”, “PracujeMY”, „Listy do Syna”).

W sympozjum udział weźmie również Marek Janicki – autor legendarnych zdjęć z zajść pod kopalnią Wujek w 1981 roku

Przedsięwzięcie realizuje Zabrze wspólnie z Uniwersytetem Śląskim w Opawie – Instytut Fotografii Kreatywnej oraz Uniwersytetem Śląskim w Katowicach – Wydziałem Radia i Telewizji. Adresowane jest do środowisk naukowych, fotografów, studentów i uczniów. Jego celem jest nie tylko pogłębianie wiedzy na temat procesów społecznych zachodzących w naszym województwie, ale także ukazanie niezwykłego krajobrazu będącego połączeniem przyrody, przemysłu i architektury. Tegoroczną edycję Sympozjum ponownie wzbogacą plener fotograficzny i warsztaty – skierowane do uczniów szkół plastycznych naszego województwa oraz studentów.

·         24 maja planowana jest sesja naukowa (rejestracja od godziny 9.00) – wykłady oraz panel dyskusyjny z udziałem takich postaci jak: Chris Niedenthal fotograf, laureat World Press Photo,  prof. Antoni Cygan – Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach,  dr hab. Krystyna Doktorowicz Dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytet Śląski prof. Jiri Siostrzonek – Instytut Fotografii Kreatywnej z Opawy czy Arkadiusz Gola – fotograf, laureat nagrody Grand Press Photo.

·        25 maja odbędą się warsztaty i plener fotograficzny - młodzież i studenci pod okiem przewodników odwiedzą miejsca związane z przestrzenią postindustrialną – kopalnie Guido, Sztolnie Dziedziczną Luizę, osiedla patronackie Borsig, Donnesmarck, Szyb Maciej, Wieżę cisnień, etc.

Całość zwieńczy wystawa prac i publikacja.

Tagi: Nie przypisano tagów

PDF Print