języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki `Silesia` w Katowicach

Ulica 3 maja 31a 40-097 Katowice

Dojazd

IPiUM "Silesia" zaprasza na koncert "Muzyczny dialog" w Katowicach

Tym razem w „Muzycznym dialogu”, cyklu Instytucji Promocji i Uposzechniania Muzyki "Silesia", wezmą udział głos ludzki, skrzypce i organy, które prowadzić będą rozmowy w różnych konfiguracjach. Obsadę koncertu tworzą muzycy związani z katowicką Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego. Najbardziej utytułowana artystka to skrzypaczka Beata Warykiewicz-Siwy, prowadząca obecnie na macierzystej uczelni klasę skrzypiec, laureatka wielu renomowanych międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Michał Duźniak jest asystentem w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej, a studia ukończył w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego i dr. hab. Witolda Zabornego. Najmłodsza uczestniczka koncertu to Katarzyna Krajcer, która rozwija swoje umiejętności wokalne w klasie dr hab. prof. AM Ewy Biegas i może pochwalić się kilkoma nagrodami otrzymanymi na konkursach wokalnych.

Koncert odbędzie się 26 maja o godz. 17.00 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. i św. Herberta, ul. Barlickiego 2 w Katowicach. Poprowadzi go Alicja Przytuła.

Program koncertu na katowickim Osiedlu Witosa pomyślany został jako pokaz przykładów wybitnych utworów napisanych w różnych okresach historycznych i ukazujących, jak niezwykły potrafi być język muzyki w wyrażaniu bogactwa emocji, język zdolny do prowadzenia rozmowy, dialogu o wiele doskonalszego niż werbalny, język „wyrażający niewyrażalne”.
Tę moc muzyki odkrywali najwięksi kompozytorzy – czytamy o tym w ich pismach, listach, zapisach doświadczeń życiowych. Wystarczy przytoczyć ich słynne sentencje na czele z wymownym stwierdzeniem Ludwiga van Beethovena: „Muzyka potrzebą narodów”.

Program:

opracowania Ave Maria (m.in. G. Caccini, M. Lorenc), G. Bizet – Agnus Dei,
J. Massenet – Medytacja Thaïs, J.S. Bach – Jesus bleibet meine Freude z kantaty chorałowej Herz und Mund und Tat und Leben, K. Jenkins – Ave Verum ze Stabat Mater
G.F. Händel – Przybycie królowej Saby z oratorium Salomon
(transkrypcja na skrzypce i organy Watson Forbes)
T. Dubois – Grand Choeur ze zbioru 12 utworów na organy
O. Dienel – Andante espressivo op. 20/1.

Tagi: Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki 'Silesia' koncert muzyka

PDF Print