języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki `Silesia` w Katowicach

Ulica 3 maja 31a 40-097 Katowice

Adres e-mail

ipium@silesia.art.pl

Nr telefonu

+48 32 258 90 49

Dojazd

Kwintet Dęty Blaszany NOSPR w ramach cyklu "Muzyka w Bazylice"' w Katowicach

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” w Katowicach organizuje spotkania cyklu „Muzyka w Bazylice” z muzyką organową, którą w panewnickiej Bazylice prezentują różni artyści.

Kolejny koncert, tym razem muzyki nie organowej, rozpocznie się 23 czerwca, godz. 17.30, w panewnickiej Bazylice oo. Franciszkanów, ul. Panewnicka 76.

Wystąpi Kwintet Dęty Blaszany NOSPR w składzie: Stanisław Dziewior – trąbka, Piotr Nowak – trąbka, Krzysztof Tomczyk – waltornia, Michał Mazurkiewicz – puzon, Jakub Sznajder – tuba.

Koncert poprowadzi Alicja Kotyl.

Program: Anonymus – Sonata Die Bänkelsängerlieder, Georg Friedrich Haendel – Royal Fireworks Music (wybór), Wolfgang Amadeus Mozart – Serenada Eine Kleine Nachtmusik, cz. I, George Bizet – Pieśń Torreadora z opery Carmen, Victor Ewald – Kwintet nr 1, John Iveson – Panie Janie, Leroy Anderson – Bulgers Holiday.

Po raz pierwszy w panewnickiej bazylice wystąpi Kwintet Blaszany NOSPR, wyjątkowy zespół o wieloletniej tradycji koncertowania przez muzyków tej orkiestry w pięcioosobowym składzie tradycyjnego kwintetu blaszanego złożonego z podwójnej obsady trąbek, waltorni, puzonu i tuby. Obecnie tworzą go muzycy zajmujący czołowe stanowiska pierwszych głosów NOSPR. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że obecnie w zespole spotykają się uczniowie i ich mistrzowie, jak to ma miejsce w przypadku dwóch trębaczy: Stanisława Dziewiora i Piotra Nowaka oraz puzonisty Michała Mazurkiewicza i jego absolwenta – tubisty Jakuba Sznajdera. Zespół muzyków NOSPR uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych. Jego repertuar obejmuje utwory wielu epok, począwszy od muzyki renesansu i baroku, poprzez klasycyzm, romantyzm, aż po muzykę współczesną. Szczególną uwagę należy zwrócić na specyficzną umiejętność wykorzystania przez artystów akustyki obiektów sakralnych oraz sięganie do adaptacji na kwintet blaszany m.in. słynnej serenady Eine kleine Nachtmusik Mozarta, a nawet arii Torreadora z opery Carmen.

Wstęp wolny.

Portal Pełnia Kultury objął patronat medialny nad cyklem.

Tagi: 'Muzyka w Bazylice' Bazylika w Panewnikach Katowice Katowice wydarzenia Katownice-Panewniki koncert muzyki organowej koncert w Bazylice koncert w Katowicach koncerty organowe koncerty w Katowicach muzyka organowa

PDF Print