języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Muzeum w Gliwicach

Ulica Dolnych Wałów 8a 44-100 Gliwice

Dojazd

Wystawa "Hasior. Wystawa ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego..." w Muzeum w Gliwicach

Muzeum w Gliwicach zaprasza na wystawę "Hasior. Wystawa ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem".

Wystawa potrwa w Willi Caro do 20 października. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie odbędzie się 14 lipca o godz. 12.00.

Jak sam twierdził, „nigdy nie chorował na nowoczesność”. Jeden z najwybitniejszych i najbardziej charakterystycznych polskich twórców współczesnych. Władysław Hasior, prowokujący indywidualista, przyrównywany do Rauschenberga i Warhola, uznawany za prekursora polskiego pop-artu. Tworzywem sztuki uczynił odpady cywilizacji technicznej łączone z przedmiotami ze sfery sacrum. Prowadził nieustanny dialog z polską rzeczywistością i mitologią, dialog zaprawiony poezją, ale też drwiną i ironią, jak „Sztandar św. Emeryta”. Sięgał po tematy ponadczasowe, symbole i archetypy, które wpisywał w aktualny kontekst. Tworzył prace ekspresyjne i uczuciowe. Rzeźbę „Niobe” ulepił z mydła i rozpalił ogień. Jego sztuka była sztuką pięciu żywiołów – piątym miała być fantazja. Żywiła się  kiczem religijnym i świeckim, obrazami Polski powiatowej, gdzie tradycyjna kultura wiejska i małomiasteczkowa przyswajała i przeobrażała/oswajała wytwory „nowoczesności”.  

Wystawa Hasior, przygotowana we współpracy z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, które posiada największą kolekcję prac artysty oraz jest opiekunem jego spuścizny, w Muzeum w Gliwicach zostanie zaprezentowana w dwóch odsłonach. Na piętrze Willi Caro będzie można zobaczyć zarówno wczesne prace artysty (kolaże, szkice akademickie i ceramiki), jak i asamblaże (trójwymiarowe kompozycje złożone z różnych przedmiotów i dzieł gotowych), projekty wybranych realizacji plenerowych czy też archiwalia związane z jego życiem. W Czytelni Sztuki przybliżymy fotograficzny i scenograficzny dorobek Hasiora. Jak mówił: "Używam materiałów, które coś znaczą. Każdy przedmiot ma swój sens, a złożone dają aforyzm. Aforyzm jest bardzo podobny do prawdy, ale nie jest samą prawdą. Działalność artystyczną uważam za prowokację: intelektualną, twórczą". Kuratorami wystaw są Julita Dembowska z Muzeum Tatrzańskiego i Wojciech Nowicki z Czytelni Sztuki.

Do najsłynniejszych realizacji Władysława Hasiora  należą m.in.: Niobe, Golgota, Czarny krajobraz I – Dzieciom Zamojszczyzny, Wyszywanie charakteru, cykl Sztandary, Ratownikom górskim w Zakopanem, Poległym o utrwalenie władzy ludowej na Podhalu (lub Organy), Płomienne ptaki w Koszalinie.

Władysław Hasior (1928-1999) - rzeźbiarz, scenograf, twórca pomników i akcji efemerycznych, a także fotograf i nauczyciel. Do zakopiańskiej szkoły plastycznej trafił w 1947 roku, szczęśliwie pod opiekę Antoniego Kenara. Później studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na przełomie 1959 i 1960 roku odbył podróż do Francji i Włoch, której celem była pracownia Ossipa Zadkina. Po wielu latach pytał: „Dlaczego ja miałem zostać w Paryżu?! […] Moje źródło energii jest tutaj! Zwłaszcza w Polsce południowej, a nie w Paryżu”. Jego sztuka, jak sam mawiał, „konkretyzuje się w momencie spotkania z odbiorcą”, nastawiona jest przede wszystkich na wywoływanie emocji i skłanianie do refleksji i własnych interpretacji.

Tagi: muzeum Muzeum w Gliwicach

PDF Print