języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej

Ulica Francuska 12 40-015 Katowice

Dojazd

Cykl wystaw „Literatura inspiruje sztukę”: Marek Kuś – rysunek w katowickiej Galerii Intymnej

Biblioteka Śląska zaprasza na nowy cykl wystaw w Galerii Intymnej. Zaproszeni artyści ustosunkują się do wybranego tekstu literackiego za pomocą swojego charakterystycznego medium. Wystawy będą miały szczególnie cenny walor: zachęcą odbiorcę do kontaktu ze źródłem literackim. Słowo będzie korelowało z obrazem. Prace – inspirowane prozą, poezją i dramatem – staną się przestrzenią wspólną dla sztuk wizualnych i literatury światowej. Kurator: Ewa Kokot, współpraca literacka: Elżbieta Owczarek

Od 8 sierpnia w Galerii Intymnej Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej trwać będzie wystawa rysunku Marka Kusia. Finisaż: 13.09.2019 r., godz. 17.00.

Marek Kuś – urodził się w 1962 roku w Rzeszowie. Studiował na Wydziale Wychowania Plastycznego Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie w latach 1983–1990. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Eugeniusza Delekty i prof. Norberta Witka w 1990 roku. Współzałożyciel Galerii Kronika w Bytomiu. Od 1994 roku do dziś odpowiada za program artystyczny Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (najpierw jako kierownik Działu Realizacji Wystaw, a od 2006 roku dyrektor Galerii). Kurator, organizator wystaw, międzynarodowych spotkań i konferencji programowych, promotor sztuki, artysta. W 2016 roku obchodził trzydziestolecie działalności twórczej. Swoje prace prezentował w ramach wystaw indywidualnych oraz licznych wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. W 2016 roku otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Od 2017 roku jest członkiem Rady Programowej Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku.

Wystawa w Bibliotece Śląskiej realizowana jest w ramach projektu „Pola widzenia książki – w podróży”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Kolejne wystawy z cyklu „Literatura inspiruje sztukę”:
Piotr Lutyński – rzeźba i art-obiekt od 27 września do 7 listopada 2019 r. (wernisaż 27 września),
Małgorzata Jabłońska – piktogram i grafika od 14 listopada do 15 grudnia 2019 r. (udostępnienie).

Portal Pełnia Kultury patronuje projektowi „Pola widzenia książki – w podróży”.

Tagi: Nie przypisano tagów

PDF Print

Podobne wydarzenia