języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Galeria Café Silesia w Muzeum Miejskim w Zabrzu

Ulica 3 Maja 6 41-800 Zabrze

Dojazd

Moda damska po 1918 roku – wystawa w Muzeum Miejskim w Zabrzu

Galeria Muzeum Miejskiego Café Silesia w Zabrzu w dniach od 05.09.2019 do 31.12.2019 zaprasza na wystawę „Moda damska po 1918 roku”.  

Ekspozycja jest próbą ukazania zmian, jakie zaszły w stroju kobiecym po zakończeniu I wojny światowej. Noszone przed wybuchem Wielkiej Wojny suknie były długie, często bogato zdobione haftami, koronkami czy falbanami, nierzadko też krępujące ruchy. Były one przystosowane bardziej do życia „salonowego” niż do jakiejkolwiek aktywności. 

Tej rzeczywistości kres położyła I wojna światowa. Panie zmuszone były zastąpić mężczyzn na wielu polach, m.in. w pracy w warsztatach, fabrykach etc. Kobiety pracować musiały również po zakończeniu wojny, ponieważ wielu mężczyzn nie wróciło do domu, zaś wielu z powodu znacznego uszczerbku na zdrowiu nie nadawało się do pracy zawodowej. Stąd też strój damski musiał ulec zmianie ze względów praktycznych. W tych pierwszych powojennych latach ubiór kobiecy został uproszczony. Od tej pory był on funkcjonalny, lżejszy, wygodniejszy, mniej okazały. Co prawda nadal – do początku lat 20. XX w. panie nosiły szerokie spódnice (skrócone nieco wcześniej) żakiety wcięte w talii, czy bluzki ozdobione koronkami lub falbanami, jednakże już w połowie dekady zapanowała moda na płaską figurę. Kobiety nie podkreślały już swych kształtów, a wręcz przeciwnie – starały się je ukryć. Służyła temu również bielizna, która, podobnie jak sukienki została uproszczona. W miejsce kilku warstw halek i koszulek pojawiły się biustonosz, majtki, pas do pończoch, jedna jedynie halka lub tzw. kombinacja. Wbrew obiegowej opinii nie zrezygnowano z gorsetu – jego krój został zmieniony tak, aby nie podkreślać kobiecych kształtów, ale aby je maskować. Trendy w modzie zaczęły wyznaczać gwiazdy kina. Panie oficjalnie zaczęły stosować makijaż, co wcześniej było nie do pomyślenia. Zapanowała też moda na krótko ścięte, gładkie włosy, najlepiej w kolorze czarnym.
Powrót do kobiecej sylwetki nastąpił w latach 30. XX w., kiedy to znowu zaczęto podkreślać talię, biust i biodra m.in. poprzez paski, sukienki z bufiastymi rękawami, czy odpowiednio skrojoną spódnicę. Wówczas też do łask powróciły dłuższe, falujące włosy w modnym kolorze blond.

Na ekspozycji można zobaczyć stroje damskie oraz dodatki z lat 20. i 30. XX w. Do grupy szczególnie interesujących eksponatów, które znajdą się na wystawie należy bielizna – poczynając od tej z końca XIX w., kończąc na noszonej w latach 30. XX w. Zaprezentowane zostaną również archiwalne fotografie oraz katalogi mody z lat 20. i 30. XX w.

Tagi: dawna moda Zabrze wstawa

PDF Print