języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Muzeum Historii Katowic

Ulica Szafranka 9 40-025 Katowice

Dojazd

Kręgi Sztuki w Muzeum Historii Katowic: „Kubica, Tobolewski – Zakreślone plamą, zamalowane kreską”

Muzeum Historii Katowic zaprasza w dniach od 30.10.2019 do 29.11.2019 roku na wystawę: „Kubica, Tobolewski – Zakreślone plamą, zamalowane kreską”.

Od kilku lat Dział Grafiki im. Pawła Stellera Muzeum Historii Katowic zaprasza miłośników sztuk plastycznych do zwiedzania wystaw przygotowanych w ramach Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki”. Od 30 października oglądać będzie można premierową prezentację, stworzoną specjalnie na tę okazję przez Sebastiana Kubicę i Tomasza Tobolewskiego.

Przenikające się „kręgi sztuki” umożliwiają pokazanie osiągnięć z różnych dziedzin, pozwalają połączyć muzykę, teatr, film, sztuki wizualne oraz nowe media. Od kilku lat Dział Grafiki im. Pawła Stellera Muzeum Historii Katowic zaprasza miłośników sztuk plastycznych do zwiedzania wystaw przygotowanych w ramach Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki”, prezentując co roku różnorodne ekspozycje odzwierciedlające przede wszystkim dokonania w dziedzinie sztuki graficznej, ukazując jej odmienne oblicza. W tym roku przypada 10.edycja Festiwalu i świętowaniu jubileuszu chcemy nadać szczególny wymiar. W poprzednich miesiącach pokazaliśmy wystawę sztuki chińskiej, a teraz zapraszamy na prezentację całkowicie premierową, stworzoną specjalnie na tę okazję przez dwóch artystów dr. hab. Sebastiana Kubicę i dr. hab. Tomasza Tobolewskiego. Choć obu artystów dojrzewało twórczo na katowickiej uczelni (ASP w Katowicach, dawny filialny Wydział Grafiki ASP w Krakowie), to ich drogi twórcze (obie wyraziste) poznaczone są innymi śladami. 

Tomasz Tobolewski to przede wszystkim grafik i rysownik. Czerń kreski, chropowata matryca, nieustanne zmaganie się z formą egzemplifikujące trudne, egzystencjalne treści – oto twórcze modus operandi tego artysty.
Sebastian Kubica łączy rysunkowe doświadczenia z plakatowym sposobem opisywania świata. Metafora, dowcip i refleksja przyjmują w jego pracach kształty frywolne, barwne i wizualnie atrakcyjne – właśnie niczym plakat.
Obaj twórcy przyjaźnią się od ponad dwóch dekad, są wobec siebie krytyczni i jednocześnie braterscy – bo jedno nie wyklucza drugiego. 

Ekspozycja Zakreślone plamą, zamalowane kreską – to wystawa poświęcona człowiekowi w subiektywnym artystycznym przekazie obu artystów. U Kubicy przekaz sięga początku kultury antyku, a u Tobolewskiego jest dialogiem prowadzonym z samym sobą. Zapraszamy więc na tę niezwykłą wystawę pełną zadumy, ale i niepozbawioną humoru. Dziękuję Wojciechowi Majewskiemu, kuratorowi wystaw, reżyserowi, inicjatorowi i dyrektorowi Festiwalu „Kręgi Sztuki”, oraz Artystom za wieloletnią serdeczną i owocną współpracę, życząc dalszych sukcesów w kraju i za zagranicą.

Tagi: muzeum historii katowic wystawy Katowice

PDF Print