języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Centrum Kultury Jazovia

Ulica Rynek 10 Gliwice

Dojazd

Roby Lakatos & ImproVision Quartet (HU, PL) - CK Jazovia//PJF

Roby Lakatos - Mówią o nim: diabelski skrzypek, czarodziejski showmen, szalony cygański muzyk, uduchowiony klezmer, doskonały wirtuoz.
Urodził się w 1965 r. w legendarnej węgierskiej dynastii skrzypków zapoczątkowanej przez Janosa Bihariego zwanego "cygańskim Paganinim", który cieszył się dużym uznaniem na dworze Habsburgów i w 1814 r. grał na Kongresie Wiedeńskim. Jego sztuką zachwycali się Beethoven i Liszt.
Roby w wieku 9 lat rozpoczął karierę jako pierwszy skrzypek w cygańskim zespole. W roku 1984 ukończył Budapeszteńskie Konserwatorium im. Béli Bartóka z pierwszą nagrodą w klasie skrzypiec. Od tamtej pory koncertował i współpracował z najlepszymi, m.in. z Maximem Vengerovem, Stéphanem Grappellim czy Marthą Argerich, zawsze jednak pamięta o swoich korzeniach, po mistrzowsku łącząc utwory klasyczne czy jazz z muzyką węgierskich Romów.


W latach 1986-1996 ze swoim zespołem występował w brukselskim „Les Ateliers de La Grande Ile". Wybitny skrzypek i dyrygent Yehudi Menuhin do tego stopnia zachwycał się umiejętnościami Lakatosa, że zawsze będąc w Brukseli, znajdował czas, aby go usłyszeć. Artysta z równą swobodą gra muzykę klasyczną, jazz i swoją rodzimą muzykę. Mówi się o nim cygański skrzypek, "diabelski skrzypek", wirtuoz muzyki klasycznej, improwizator jazzowy, kompozytor i aranżer. Jest to muzyk uniwersalny, którego siła interpretatora wywodzi się z jego doświadczeń improwizatora i kompozytora. Jego klasyczne aranżacje wzmocnione są energią węgierskiej muzyki cygańskiej, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla dorobku wielkich kompozytorów. Koncertował w najsłynniejszych salach Europy, Azji, Australii i Ameryki.

Roby Lakatos wystąpi wraz z polskimi muzykami tworzącymi Improvision Quartet.

7‍ listopada 2019 rok Centrum Kultury Jazovia

Dwa koncerty: godz. 18.30 oraz 21.00 

 

Tagi: Nie przypisano tagów

PDF Print