języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Miejski Klub im. Jana Kiepury MUZA

Ulica Warszawska 2 41-200 Sosnowiec

Dojazd

KONCERT ZESPOŁÓW SKANKAN ORAZ THE ANALOGS

THE ANALOGS

Wiosną 1995 roku trzej członkowie legendarnej dla polskiej sceny ska grupy DR.CYCOS po raz pierwszy zeszli do znajdującej się w piwnicy klubu “Bronx” sali prób i rozpoczęli pracę nad piosenkami, które w założeniu miały być tradycyjnym punk rockiem. Osobami tymi byli: Marek “Oreł” Adamowicz – gitara, Ziemowit Pawluk – perkusja i Paweł “Piguła” Czekała – bas. Od początku zespół, który w tamtym czasie nie posiadał jeszcze nazwy, idąc za przykładem swoich wspaniałych poprzedników, takich jak The Clash, Cock Sparrer czy Business, określił się jako antyfaszystowski i antyrasistowski (co wydaje się być oczywiste, biorąc pod uwagę fakt, iż cała trójka grała jednocześnie w zespole ska). Niemniej losy zespołu, z przyczyn mniej lub bardziej od nich zależnych, naznaczone są częstymi zamianami składu, co sprawiało, że grupa musiała ciągle rozwijać się, by ciągle tworzyć zwartą, idącą w jedną stronę całość.

Nazwę swoją zespół zaczerpnął z nazwy starego, tradycyjnego nośnika, jakim była w czasie początków punk rocka analogowa, winylowa płyta.

W sierpniu 2018 roku The Analogs rozpoczął PROJEKT PUDŁO, grając pierwszy koncert pilotażowy w Zakładzie Karnym w Nowogardzie. Tylko głos Kamila Rosiaka i Pawła Czekała i gitary akustyczne. W ramach projektu zespół chce zorganizować trasę po wszystkich zakładach karnych w Polsce. Przearanżowali piosenki tak, żeby można je było zagrać na gitarach akustycznych i dotrzeć z nimi do tych wszystkich, którzy nie mogą być ze swoimi bliskimi, rodzinami, dziećmi i z wszystkimi których  kochają. Zespół chce pomóc im w walce z wykluczeniem, samotnością i nieprzystosowaniem...   Podczas tej trasy pragną również nagrać nasze występy, a potem wydać płytę koncertową projektu.

SKANKAN

W 1993 roku Szczepan z Tomaszkiem Małpą powołuje do życia zespół, który odegra znaczącą rolę w historii polskiej muzyki, nie tylko ska. Początkowy skład Wojciech, Jarczys, Dareczek, Małpa i Garczek utrzymuje się zaledwie kilka miesięcy. Szczepan zaprasza Stecyka, Binkwe, Krakusa, Remika i Łysego oraz Zytę. Zespół zaczyna pracować nad materiałem, czego owocem jest pierwsze demo nagrane w klubie "Bios". Po śmierci wokalisty Garczka, "Skankan" podejmuje dalszą pracę nad materiałem, do składu dołącza wokalista Tiger. Grupa nagrywa drugie demo w studio "Remedium". W 1995 roku zespół nagrywa "Live95", w tym samym czasie pracuje nad pierwszą płytą studyjną która ukazała się w 1996 roku pod nazwą "Skankan ożywia trupy", utwory z tego wydawnictwa: "Dżolo", "Kona długi dzień", "Nic się tu nie zmienia", "Łoki Toki", "Rudi" utrzymywały się w czołówce list przebojów.

"Skankan" coraz bardziej daje się poznać nie tylko na polskich scenach, ale także w Europie - co na tamte czasy nie jest rzeczą łatwą, w 1995 roku w Niemczech pojawia się składak cd "The next generation ska" vol.III - grupa zaprezentowała utwór: "Dżolo", "Kona długi dzień".

Zespół występuje na dużych festiwalach między innymi kilkukrotnie na "Przystanku Woodstock". Grupa zyskuje ogromne rzesze fanów, a "Ska" zauważane dotychczas tylko przez koneserów gatunku, wpisuje się na stałe w krajobraz polskiej muzyki.

Kwiecień 2019 - Szczepan zaprasza Stecyka, decydują się na reaktywację grupy zapraszając ze starego składu Binkwe i Jarczysa. Skład uzupełniają muzycy z województwa Śląskiego i Zagłębia grający wcześniej w innych projektach ska, reggae.

Sobota 1 lutego godzina 18.00, Sala Widowiskowo - Koncertowa MUZA. 

Tagi: Nie przypisano tagów

PDF Print