języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Ulica Bankowa 12 40-007 Katowice

Adres e-mail

festiwalnauki@us.edu.pl

Nr telefonu

+48 32 359 15 88

Dojazd

Studencki Festiwal Nauki Uniwersytetu Śląskiego - wydarzenia kulturalne

Festiwal Nauki organizowany jest corocznie od 2005 r. Jego celem jest pokazanie działalności studentów w ramach kół naukowych oraz przedstawienie ich osiągnięć. Ma także zachęcić licealistów do rozpoczęcia dalszej edukacji na Uniwersytecie Śląskim, studentów natomiast do przyłączenia się do aktywności w ramach kół naukowych. Organizatorami festiwalu są Samorząd Studencki Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Od 24 do 26 kwietnia 2012 r. trwać będzie 8. Studencki Festiwal Nauki Uniwersytetu Śląskiego. Poza wydarzeniami typowo naukowymi, będzie możliwość zobaczenia także działalności poszczególnych kół naukowych w sferze kulturowej.

Harmonogram wydarzeń kulturalnych w ramach Festiwalu Nauki:

24 kwietnia:
Przypadek, przedmiot, emocje: XX -wieczne awangardy artystyczne w teorii i praktyce
Organizator: Studenckie Koło Naukowe Historyków Sztuki
Miejsce: Wydział Nauk Społecznych w Katowicach, Sala 10
Czas: 10.00-11.00 Collage; 11.30-12.30 Ekspresjonizm abstrakcyjny; 13.00-14.00 Assemblage
Opis: Projekt ma na celu zapoznanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych z nowymi technikami artystycznymi powstałymi w XX wieku. W przystępnej i ciekawej formie zaprezentowane zostaną podstawowe założenia awangardowych ruchów artystycznych oraz ich główni przedstawiciele. Po części teoretycznej przeprowadzone zostaną warsztaty artystyczne, które ukażą w praktyce jak powstawały dzieła najważniejszych nurtów awangardy XX wieku.

24-25 kwietnia:
Fenomen Adolfa Dymszy
Organizator: Koło Naukowe Filmoznawców UŚ "Kinotok"
Miejsce: Wydział Filologiczny w Katowicach, sala 2
Opis: Wykład dr Zygmunta Barczyka na temat fenomenu Adolfa Dyszmy będzie autorską prezentacją omawiającą historię znanego polskiego aktora. Spotkanie będzie rozłożone na dwa dni, od 24 do 25 kwietnia. W czasie zajęć zainteresowani uczniowie i studenci będą mogli poznać tajniki warsztatu aktorskiego Adolfa Dymszy, szczegółowy rozwój kariery artysty oraz zobaczyć fragmenty filmów z jego udziałem.

25 kwietnia:
Dni francuskie / Frankofonia
Organizator: Koło Naukowe Romanistów ASSOSOSNO
Miejsce: Wydział Filologiczny w Sosnowcu
Opis: Festiwal ma na celu promowanie szeroko pojętej kultury francuskiej i frankofońskiej. Na wydarzenie zapraszani są uczniowie klas gimnazjalnych i licealnych z okolic całego Śląska. Młodzież  weźmie udziału w konkursie wiedzy o literaturze oraz dyktandzie (na poziomie początkującym oraz zaawansowanym) a dla laureatów przewidziane są bardzo atrakcyjne nagrody.

NeoLit's Tea(ching) Party
Organizator: Koło Naukowe Anglistów NeoLit
Miejsce: Wydział Filologiczny w Sosnowcu
Czas: 10.00-14.00
Opis: Goście będą mieli okazję poznać wybrane zagadnienia z zakresu kultury i historii Wielkiej Brytanii, a także Stanów Zjednoczonych. Przygotowane prezentacje multimedialne, materiały informujące o działalności NeoLitu, a także cytaty zaczerpnięte z anglojęzycznych dzieł literackich umożliwią gościom zdobycie interesujących informacji. Zdobywanie nowej wiedzy upłynie w przyjemnej atmosferze przy herbacie i ciastkach.


25-26 kwietnia:
Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie
Organizator: Koło Naukowe Etnologów
Miejsce: Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie
Czas: 14.00-20.00
Opis: Wszystkie filmy dokumentalne prezentowane podczas festiwalu traktują o prawach człowieka. Jak co roku planowane jest wystąpienie pracowników naukowych Instytutu oraz warsztaty dla uczestników festiwalu, które będą uzupełnieniem oraz dodatkowym komentarzem do filmów.

Interdyscyplinarna konferencja o grach komputerowych
Organizator: Koło Naukowe Myśli Nieliniowej
Miejsce: Wydział Nauk Społecznych w Katowicach
Czas: 10.00-15.00
Opis: Gry wideo od ponad 30 lat zajmują ważne miejsce w codziennym doświadczeniu - nie da się bez nich wyobrazić współczesnej kultury, trudno też pominąć je w jakiejkolwiek poważnej refleksji dotyczącej tak zwanych "nowych mediów", których idiom zdaje się dominować we współczesnym kulturoznawstwie. Ich fenomen sprowadzany jest do dziwnego połączenia filmu, literatury, czy nielinearnych narracji, które nie oddają jednak sprawiedliwości temu czym gra być może: czymś zupełnie autonomicznym, co przede wszystkim najpierw należy poddać lekturze krytyczno-filozoficznej, a dopiero później badać jego wpływy i obecność kulturową. Właśnie gry jako medium autonomiczne i specyficzne - nie sprowadzalne do żadnych stworzonych wcześniej obiektów kulturowych - będą tematem tej konferencji.

26 kwietnia:
"Alicja" - przedstawienie teatralne
Organizator: Koło Naukowe Aktorów "Parapeptydy"
Miejsce: Wydział Nauk Społecznych w Katowicach
Czas: 11.10-12.30
Opis: Sztuka teatralna "Alicja" to druga teatralna inicjatywa Koła Naukowego Aktorów "Parapeptydy", luźno nawiązująca do powieści "Alicja w krainie czarów" pióra Lewisa Carrolla. Tym razem członkowie koła wzięli na warsztat losy tytułowej Alicji, studentki socjologii. Pomiędzy snem a jawą, pomiędzy rzeczywistością a marzeniami. Nierozumiana przez rodziców bohaterka, kochająca nieakceptowanego przez nich chłopaka - klasyczna historia? Nie do końca. W pewnym momencie wszystko obróci się o 180 stopni... Wystąpią m.in. Katarzyna Pilawa, Anna Urbańczyk, Mariusz Pałka, Aleksander Roj.

„Kinotok” pyta o kino polskie i światowe
Organizator: Koło Naukowe Filmoznawców UŚ "Kinotok"
Miejsce: Wydział Filologiczny w Katowicach
Opis: Dr Magdalena Kempna - Pieniążek przybliży sylwetki kilku polskich aktorów, natomiast członkowie i członkinie Koła Naukowego "Kinotok" będą moderować dyskusję na temat współczesnego kina polskiego.

Spotkanie z Magdaleną Parys i Julią Fiedorczuk
Organizator: Koło Naukowe Polonistów
Miejsce: Wydział Filologiczny w Katowicach, sala Rady Wydziału
Czas: 14.00-16.00
Opis: Spotkanie z Julią Fiedorczuk (nagrodzoną za najlepszy debiut poetką i tłumaczką) oraz z Magdaleną Parys (polsko-niemiecką dziennikarką, która debiutowała nominowaną do Paszportów Polityki powieścią Tunel) będzie nie tylko okazją do zapoznania się z twórczością autorek, ale również do wzięcia udziału w dyskusji z gośćmi.

"In tavola con gli italiani" czyli przy stole z Włochami
Organizator: Koło Naukowe Studentów Języków Romańskich, sekcja włoska
Miejsce: Wydział Filologiczny w Sosnowcu, Instytut Języków Romańskich i Translatoryki
Czas: 11.30-13.00
Opis: Podczas prezentacji, będzie możliwość zobaczenia jak wygląda typowy dzień przeciętnego Włocha. Poczynając od śniadania i włoskiego espresso, następnie poznając przeróżne rodzaje makaronów, kończąc dzień na przepysznej pizzy. Dodatkową atrakcją będzie mini degustacja. Podczas trwania prezentacji poszczególnych posiłków, każdy słuchacz będzie mógł spróbować typowych włoskich smakołyków. A ponadto zaznajomić się z włoskim słownictwem.

"Tra genalità e follia: una lettura antropologica della figura di Caravaggio"
Organizator: Koło Naukowe Studentów Języków Romańskich, sekcja włoska
Miejsce: Wydział Filologiczny w Sosnowcu, Instytut Języków Romańskich i Translatoryki
Czas: 11.30-13.00
Opis: Zapewne każdemu niejednokrotnie obiło się o uszy nazwisko Caravaggio, lecz nie każdy wie, na czym polega jego geniusz. Ten słynny włoski malarz nie tylko zachwyca swoją twórczością, ale również barwnym życiem osobistym. Podczas prelekcji włoskiego wykładowcy, będzie możliwość zapoznania się bliżej z tą sławną na całym świecie osobowością.

PR

Tagi: festiwal nauki katowice pokazy filmowe spektakle spotkania Studencki Festiwal Nauki Uniwersytetu Śląskiego Uniwersytet Śląski wydarzenia kulturalne wykłady

PDF Print