języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Klub Inicjatyw Kulturalnych w Gliwicach

Ulica Studzienna 6 44-100 Gliwice

Adres e-mail

kikgliwice@gmail.com

Nr telefonu

+48 32 231 55 36

Dojazd

Podwieczorki muzyczne w Willi Caro - spotkanie osiemdziesiąte pierwsze

Samorząd Miasta Gliwice oraz Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych i Muzeum w Gliwicach zapraszają 19 stycznia 2020 r. o godzinie 16.00 do Willi Caro, ul. Dolnych Wałów 8a na koncert pt. „Kolędowe podróże”, który poprowadzi Piotr Oczkowski.

Wystąpią:

Jan Maria Dyga – baryton
Jacek Dzwonowski – skrzypce
Janusz  Natali-Szperka – fortepian

W programie: Kolędy i pastorałki niemieckie, czeskie, francuskie, włoskie, ukraińskie…

Kolęda – pierwotnie radosna pieśń noworoczna, później dopiero przyjęła powszechnie formę pieśni bożonarodzeniowej. Do dziś funkcjonuje w dwóch podstawowych odmianach: religijnej i świeckiej, jako pastorałka. Według tradycji chrześcijańskiej autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu i wykonano ją w zorganizowanej przez niego szopce. Tak więc ten szczególny gatunek muzyczny od wieków stanowi nieodłączny element zimowego pejzażu, decydując o jego wyjątkowym uroku. Najstarsza polska kolęda to „Zdrów bądź, królu anielski” z 1424 roku. Najsłynniejszą z kolei kolędą, przetłumaczoną na ponad 300 języków i dialektów jest oczywiście austriacka „Cicha noc”. Jedna z najstarszych do dziś śpiewanych kolęd „In dulci jubilo”, napisana częściowo w języku łacińskim, a częściowo w języku niemieckim, powstała około 1328 roku i będziemy mogli wysłuchać jej także podczas pierwszego tegorocznego podwieczorku muzycznego. Dla nas oczywiście najpiękniejsze są kolędy polskie. Bogaty program styczniowego koncertu dowodzi jednak, że niemal pod każdą szerokością geograficzną powstawały bożonarodzeniowe melodie, które swoim pięknem wcale nie ustępują naszym rodzimym kolędom i pastorałkom.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od 15  stycznia  w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, czynnym od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00 oraz przed koncertem w Willi Caro.

Tagi: Gliwice koncerty w Gliwicach Muzeum w Gliwicach muzyka klasyczna Podwieczorki muzyczne w Willi Caro Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych Willa Caro

PDF Print