języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Klub Inicjatyw Kulturalnych w Gliwicach

Ulica Studzienna 6 44-100 Gliwice

Najbliższe

2019-03-24 - 2019-03-24

Adres e-mail

kikgliwice@gmail.com

Nr telefonu

+48 32 231 55 36

20190324T120000/20190324T120000

Dojazd

Podwieczorki muzyczne w Willi Caro - spotkanie siedemdziesiąte piąte

Samorząd Miasta Gliwice oraz Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych i Muzeum w Gliwicach zapraszają 24 marca 2019 r. o godzinie 16.00 do Willi Caro, ul. Dolnych Wałów 8a na koncert pt. „Między tenorem a basem”, który poprowadzi Piotr Oczkowski.

Wystąpią:

Bogna Szwajger – wiolonczela
Maria Szwajger-Kułakowska – fortepian

W programie: L. van Beethoven, R. Schumann, F. Chopin


Tytuł marcowego koncertu nie bez powodu na pierwszy rzut oka kojarzy się z głosem ludzkim, a konkretnie jego barytonową odmianą. Jednak tym razem nie będziemy słuchać popisów wokalnych, gdyż bohaterem spotkania będzie wiolonczela. W rodzinie instrumentów smyczkowych pełni ona funkcję głosu „tenorowego”, w kwartecie smyczkowym jest natomiast głosem „basowym”. Co ważniejsze jednak, jej brzmienie często bywa porównywane z głosem ludzkim, choć nawet najlepszy śpiewak operowy nie dysponuje skalą o rozpiętości 4,5 oktawy, ani też tak zróżnicowaną barwą. Wiolonczela raz mruczy jak kot na piecu, innym razem przeszywa salę dźwiękiem ostrym i jasnym jak trąbka, albo smutno wzdycha. A to i tak nie wszystkie z jej bogatych możliwości wcielania się w rozmaite dźwiękowe postacie. Będzie można się o tym przekonać słuchając wspaniałych romantycznych arcydzieł dedykowanych temu instrumentowi w wykonaniu gliwickiej wiolonczelistki Bogny Szwajger. Przy fortepianie partnerować jej będzie prof. Maria Szwajger-Kułakowska - pianistka-kameralistka o światowej renomie, towarzysząca od lat na estradzie koncertowej m.in. takim sławom, jak Wanda Wiłkomirska, Ida Haendel czy Igor Ojstrach. Zapowiada się więc kameralna uczta na najwyższym poziomie, pełna prawdziwie romantycznego ognia i bogactwa muzycznej fantazji.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od 20 marca w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, czynnym od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00 oraz przed koncertem w Willi Caro.

Tagi: Gliwice koncerty w Gliwicach Muzeum w Gliwicach muzyka klasyczna Podwieczorki muzyczne w Willi Caro Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych Willa Caro

PDF Print