języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Klub Inicjatyw Kulturalnych w Gliwicach

Ulica Studzienna 6 44-100 Gliwice

Adres e-mail

kikgliwice@gmail.com

Nr telefonu

+48 32 231 55 36

Dojazd

Podwieczorki muzyczne w Willi Caro - spotkanie siedemdziesiąte szóste

Samorząd Miasta Gliwice oraz Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych i Muzeum w Gliwicach zapraszają 28 kwietnia 2019 r. o godzinie 16.00 do Willi Caro, ul. Dolnych Wałów 8a na koncert pt. „Muzyczne skarby Armenii”, który poprowadzi Piotr Oczkowski.

Wystąpią:

Ani Meltonyan (Armenia) - sopran
Piotr Oczkowski - organy, fortepian

W programie: Grzegorz z Nareku, Nerses IV, M. Yekmalyan, Komitas, B. Kanaczian, A. Tigranian, A. Babadżanian


Kwietniowy koncert jest kolejnym muzycznym wydarzeniem zainspirowanym wystawą „Kresy w malarstwie polskim”. Wraz z przesiedleńcami ze wschodu w 1950 roku trafia do Gliwic obraz Matki Boskiej Łysieckiej, przywieziony przez ostatniego proboszcza ormiańskiego ze Stanisławowa. W ten sposób gród nad Kłodnicą staje się jednym z trzech głównych ośrodków kultywowania tradycji ormiańskich w Polsce i pozostaje nim po dzień dzisiejszy. Ormianie - starożytny naród, którego dzieje liczą sobie 3000 lat, mogą poszczycić się bogatą kulturą i wspaniałą, choć tragiczną historią - 24 kwietnia przypada kolejna rocznica krwawego pogromu Ormian, dokonanego przez Turków w 1915 roku. Od wieków są też obecni na terenach Rzeczypospolitej. Najbliższy Podwieczorek będzie więc doskonałą okazją do bliższego zaznajomienia się z kulturą muzyczną nacji, której liczni przedstawiciele tworzyli polską historię i żyją wśród nas także obecnie. Warto przypomnieć, że Armenia to najstarsze chrześcijańskie państwo na świecie – chrzest przyjęła już w 301 r. n.e. Głównymi nurtami starożytnej muzyki ormiańskiej były więc – obok śpiewów ludowych i pieśni gusanów - pieśni sakralne, tzw. szarakany (czyli hymny). Najstarsze z nich pochodzą jeszcze z V w. Usłyszymy je w Gliwicach w wykonaniu ormiańskiej sopranistki Ani Meltonyan – absolwentki Państwowego Konserwatorium im. Komitasa w Erywaniu. W programie ponadto fragmenty „Pataragu” czyli ormiańskiej liturgii, pieśni ludowe w opracowaniu Komitasa oraz zakorzeniona głęboko w tradycji ormiańska klasyka wokalna XX wieku.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od 24 kwietnia w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, czynnym od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00 oraz przed koncertem w Willi Caro.

Tagi: Gliwice koncerty w Gliwicach Muzeum w Gliwicach muzyka klasyczna Podwieczorki muzyczne w Willi Caro Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych Willa Caro

PDF Print