języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Klub Inicjatyw Kulturalnych w Gliwicach

Ulica Studzienna 6 44-100 Gliwice

Adres e-mail

kikgliwice@gmail.com

Nr telefonu

+48 32 231 55 36

Dojazd

Podwieczorki muzyczne w Willi Caro - spotkanie sześćdziesiąte czwarte

Samorząd Miasta Gliwice oraz Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych i Muzeum w Gliwicach zapraszają 17 grudnia 2017 r. o godzinie 16.00 do Willi Caro, ul. Dolnych Wałów 8a na koncert pt. „Florilegium musicum”, który poprowadzi Piotr Oczkowski.

Wystąpi:

Dariusz Hajdukiewicz  - truhenorgel (organy skrzyniowe)

W programie: Muzyczna podróż po 12 krajach barokowej Europy

Ostatni tegoroczny Podwieczorek będzie swoistym muzycznym wprowadzeniem w atmosferę nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Stanie się to nie tylko z za sprawą muzyki dawnej, która wypełni jego program, ale przede wszystkim dzięki niezwykłemu instrumentowi, jaki zagości w Willi Caro. Muzyka organowa kojarzy nam się głównie z wnętrzem kościoła. Dawniej jednak rozbrzmiewała również pałacowych salach i zamożniejszych domach. Było to możliwe dzięki mniejszym przenośnym instrumentom, tzw. pozytywom. Ich szczególną odmianę stanowiły organy skrzyniowe (Truhenorgel). Takich instrumentów jest dzisiaj już bardzo mało; w Europie zaledwie pięć a w Polsce jeden. Został wykonany na wzór instrumentów barokowych przez manufakturę Johannesa Kirchera z Heidelberegu. Jego właścicielem jest Dariusz Hajdukiewicz - organista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takie sławy, jak Guy Bovet (Szwajcaria), Herbert Wulf (Niemcy) i Urlik Spang-Hanssen (Dania). Koncert opatrzony został łacińskim mianem „Florilegium musicum” („florilegium” znaczy „zbiór kwiatów”), co sugeruje swego rodzaju antologię czy zbiór drobniejszych form muzycznych – w tym przypadku powstałych na przestrzeni czasu od XVI do XVIII wieku. Artysta zaprosi nas do wspólnej muzycznej podróży po 12 krajach. W jej trakcie zaprezentuje utwory dawnych kompozytorów pochodzących zarówno z ośmiu krajów dzisiejszej Europy Zachodniej, jak i z krajów Europy Środkowej: Węgier, Chorwacji, Czech i Polski. To niewątpliwie rzadka okazja, aby podczas jednego koncertu usłyszeć muzykę barokową w takiej różnorodności, a także poznać kompozycje twórców mniej spopularyzowanych.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od 13 grudnia w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, czynnym od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00 oraz przed koncertem w Willi Caro.

Tagi: Gliwice koncerty w Gliwicach Muzeum w Gliwicach muzyka klasyczna Podwieczorki muzyczne w Willi Caro Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych Willa Caro

PDF Print