języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Klub Inicjatyw Kulturalnych w Gliwicach

Ulica Studzienna 6 44-100 Gliwice

Najbliższe

2017-10-22 - 2017-10-22

Adres e-mail

kikgliwice@gmail.com

Nr telefonu

+48 32 231 55 36

20171022T120000/20171022T120000

Dojazd

Podwieczorki muzyczne w Willi Caro - spotkanie sześćdziesiąte drugie

Samorząd Miasta Gliwice oraz Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych i Muzeum w Gliwicach zapraszają 22 października 2017 r. o godzinie 16.00 do Willi Caro, ul. Dolnych Wałów 8a na koncert pt. „Karol Szymanowski in memoriam”, który poprowadzi Piotr Oczkowski.

Wystąpi:

Barbara Karaśkiewicz – fortepian

W programie: F. Chopin, R. Statkowski, K. Szymanowski

Pierwszy Podwieczorek w nowym sezonie dedykowany będzie pamięci Karola Szymanowskiego. Rok bieżący przynosi dwie rocznice związane z najwybitniejszym polskim kompozytorem I połowy 20. wieku: 80 rocznicę śmierci i 135 rocznicę urodzin, którą obchodzimy właśnie w padzierniku. Z tej okazji zapraszamy na recital fortepianowy Barbary Karaśkiewicz. Artystka ukończyła z wyróżnieniem katowicką Akademię Muzyczną w klasie prof. Moniki Sikorskiej-Wojtachy, a studia podyplomowe odbyła u prof. Wojciecha Świtały. Jest laureatką m.in.: IV Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego w Łodzi, „Estrady Młodych” XXIX Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, I Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. W tym roku nakładem brytyjskiej wytwórni Divine Art Records ukazał się jej piąty album, zawierający utwory fortepianowe Karola Szymanowskiego. Płyta zbiera znakomite recenzje w prasie muzycznej, w sierpniu b.r. była płytą tygodnia Programu 2. Polskiego Radia. Krytycy podkreślają, że: „Barbara Karaśkiewicz łączy wirtuozerię i interpretacyjną wnikliwość, będąc niemal idealnym wykonawcą serii zapierających dech w piersiach utworów Szymanowskiego. Płyta przynosi nam wszystko, co czyni muzykę fortepianową Szymanowskiego ważną i żywo poruszającą. To świetny dowód dlaczego kompozytor ten jest centralną postacią wczesnego polskiego modernizmu.” Zarejestrowane na płycie dzieła Karola z Atmy zabrzmią w Gliwicach w otoczeniu muzyki Chopina oraz Statkowskiego. Ten nieco zapomniany dziś polski kompozytor był przez Szymanowskiego wysoko ceniony.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od 18 października w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, czynnym od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00 oraz przed koncertem w Willi Caro.

Tagi: Gliwice koncerty w Gliwicach Muzeum w Gliwicach muzyka klasyczna Podwieczorki muzyczne w Willi Caro Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych Willa Caro

PDF Print