języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Muzeum Śląskie w Katowicach

Ulica Korfantego 3 40-005 Katowice

Nr telefonu

+48 32 258 56 61

Dojazd

'Sztuka kobiet – kobiety w sztuce. Artystki na Śląsku 1880–2000'

Nowa ekspozycja Muzeum Śląskiego w Katowicach – „Sztuka kobiet – kobiety w sztuce. Artystki na Śląsku 1880–2000” prezentuje dotąd niezbadany w odniesieniu do Śląska aspekt „sztuki kobiecej”i jej rozwój od drugiej połowy XIX wieku do czasów współczesnych. Wystawa będzie funkcjonować w przestrzeni Muzeum do 16 września.

Wystawa porusza dwa zagadnienia. Pierwsza część ekspozycji porusza problem edukacji kobiet na uczelniach artystycznych przed I wojną światową i prezentacja dziedzin „przeznaczonych” dla płci żeńskiej oraz eksponaty ze sfery uważanej długo za domenę „męską”- rzeźbiarstwo. Druga część wystawy uwypukla odmienność powojennej sztuki kobiecej w stosunku do dzieł powstałych przed 1945 rokiem.

Na wystawie zobaczyć można dzieła artystek działających głównie na terenie Górnego Śląska i częściowo Śląska Opolskiego. Oprócz dzieł ekspozycja prezentuje także materiały archiwalne: zdjęcia, gazetki uniwersyteckie oraz szkolne.

Druga część wystawy – prezentująca sztukę kobiet po 1945 roku zawraca uwagę, że dzisiaj obecność kobiet we wszystkich dziedzinach działalności artystycznej nie jest niczym wyjątkowym. Dopiero artystki wykształcone w okresie politycznego przełomu lat 90. i w następnych dwóch dekadach dokonujących się przemian sięgały po nowe możliwości i wyzwania. Sztuka przez nie tworzona ma charakter wielowątkowy, zróżnicowany tematycznie i formalnie, w różnym stopniu zainspirowany specyfiką śląskiego regionu. Jest w niej kobieca emocjonalność, traktowana z pewną dozą protekcjonalizmu, feministyczna niezależność – walcząca i prowokacyjna. Są też rozważania czysto intelektualne, łączone tradycyjnie choć niesłusznie z twórczością artystów-mężczyzn.  W części współczesnej prezentowane działa odwołują się do sfery snu, wspomnień i tradycji. Są też obecne prace o podłożu autorefleksyjnym i z tzw nurtu intelektualnego, wyrażające zainteresowanie abstrakcją geometryczną, budową i funkcją otaczającej przestrzeni (głównie miejskiej) oraz relacją między tą przestrzenią a jednostką ludzką, jako elementem społecznej zbiorowości.

Tagi: Katowice Katowice wydarzenia kobiety w sztuce Muzeum Śląskie sztuka kobieca Sztuka kobiet – kobiety w sztuce. Artystki na Śląsku 1880–2000 wystawa w Katowicach Wystawa w Muzeum Śląskim w Katowicach wystawy w Katowicach

PDF Print