języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Filharmonia Śląska

Ulica Sokolska 2 40-084 Katowice

Adres e-mail

sekretariat@filharmoniaslaska.pl

Nr telefonu

+48 32 351 17 19

Dojazd

Przeboje dwóch światów: Brahms, Ravel. Koncert w Akademii Muzycznej

19 kwietnia 2013 r. o godzinie 19.00 w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach wystąpi Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej. Dyrygować będzie Piotr Dabrowski, na skrzypcach zagra Tomasz Tomaszewski, a na wiolonczeli Michał Dmochowski. Za przygotowanie chóru odpowiada Jarosław Wolanin. 

Dwa światy muzyczne, jakie tworzą zapewne muzyka Johannesa Brahmsa i twórczość Maurice’a Ravela poddane zostaną osądowi i smakowi słuchaczy w jednym koncercie filharmoników śląskich. Z dorobku Johannesa Brahmsa wybrano do jego programu "Koncert podwójny a-moll na skrzypce i wiolonczelę" op. 102, zaś muzykę Maurice’a Ravela prezentować będą "Rapsodia hiszpańska" i II suita z baletu "Dafnis i Chloe". Wiele wskazuje na to, że "Rapsodię hiszpańską" usłyszymy w stulecie jej pierwszego polskiego wykonania 1 stycznia 1913 roku w sali warszawskiej Filharmonii, pięć lat po francuskim prawykonaniu. To zdaniem Andrewa Farach-Coltona, współpracownika m.in. miesięcznika "Gramophone", popisowy punkt programu orkiestry, poemat symfoniczny o tak żywej orkiestracji, że wydaje się fizycznie dotykalny i urzekająco aromatyczny. Był pierwszym dużym utworem symfonicznym Maurice’a Ravela, jedynym, które od razu zostało przeznaczone dla orkiestry symfonicznej, w przeciwieństwie do innych jego utworów, najpierw „sprawdzanych” w skromniejszej wersji fortepianowej.

Dzieło może być pretekstem rozważań nad tym, jak przez wiek zmieniły się nasze gusta i muzyczne smaki. Jego prawykonanie, 28 marca 1908 roku w Châtalet (Concerts Colonne) odebrane zostało fatalnie, przez część słuchaczy wygwizdane. To jednak stało się pretekstem powtórzenia, które przyjęto już z pełnym aplauzem. Po pierwszym polskim wykonaniu "Rapsodii hiszpańskiej" Aleksander Poliński zarzucił na łamach "Kuriera Warszawskiego" niewłaściwy (sic!) tytuł utworu, który zdaniem recenzenta, powinien nazywać się "Rapsodią idiotyczną. Jest to bowiem kompozycja wprost bezsensowna, która jako taka w programach filharmonicznych figurować nie powinna". Wtórował mu w "Gazecie Warszawskiej" Felicjan Szopski, stwierdzając, że "Rapsodia" Ravela jest "beztreściwą pustką, przybraną efekcikami harmonicznymi i orkiestrowymi, które budzą interes mały". Tak jest - budzą interes mały! Dzieło spodobało się natomiast młodemu Jarosławowi Iwaszkiewiczowi. Nie czepiajmy się jednak, i A. Poliński i F. Szopski to ludzie bardzo zasłużeni dla polskiej kultury muzycznej. W każdej epoce, a  ściślej na każdym zakręcie dwu epok, daje o sobie znać różnica pokoleń. Jaki będzie nasz odbiór? Cały koncert gorąco polecamy.

Program:
Johannes Brahms – "Koncert podwójny a-moll na skrzypce i wiolonczelę" op. 102,
Maurice Ravel – "Rapsodia hiszpańska",
Maurice Ravel – "II suita Dafnis i Chloe".

Bilety w cenie 35 zł i 25 zł.

Koncert odbędzie się w ramach 8. Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego.

Tagi: 8. Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego VIII Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego

PDF Print