języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Muzeum w Gliwicach - Willa Caro

Ulica Dolnych Wałów 8a 44-100 Gliwice

Dojazd

Wystawa ‘Nowiny Paryzkie. Garderoba XIX-wiecznej elegantki’

13 grudnia 2013 r, o godzinie 18.00 w Willi Caro Muzeum w Gliwicach odbędzie się wernisaż wystawy „Nowiny Paryzkie. Garderoba XIX-wiecznej elegantki”. Znajdą się na niej oryginalne stroje z epoki, a wśród nich jedyny zachowany w Polsce egzemplarz sukni z rękawami a la gigot, dawne fotografie, ryciny i magazyny takie jak „Der Bazar” czy „Bluszcz”.

Szczególna atrakcja ekspozycji to trzy suknie – suknia balowa na krynolinie, suknia na tiurniurze i suknia codzienna princesse.  Wykonała je – według oryginalnych wykrojów z epoki – kurator „Nowin Paryzkich”, Joanna Puchalik. Zwiedzający będą mogli uszytych sukni bez obaw dotknąć, sfotografować, a nawet je przymierzyć. Do dyspozycji odważniejszych pozostaje gorset, którym można się  zasznurować, by w pełni doświadczyć mody nie znającej kompromisów.

Wykonanie trzech sukien -  sukni na krynolinie według projektu Fryderyka Wortha z ok. 1867 roku, sukni codziennej princesse na podstawie wykroju z gazety Mody Paryzkie z 1879 roku oraz sukni na tiurniurze, której wykrój zamieścił w 1886 roku modowy magazyn Der Bazar - zajęło pani kurator prawie rok.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 28 lutego 2014 r. 

Na otwarcie wystawy wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona. Relacja z wystawy <tutaj>.

Portal Pełnia Kultury jest patronem medialnym wystawy.

Tagi: dawna moda garderoba z XIX wieku Gliwice moda historyczna wystawa Nowiny Paryzkie. Garderoba XIX-wiecznej elegantki patronat Pełnia Kultury patronaty Pełni Kultury stroje kobiet wernisaż Willa Caro wystawa wystawa w Gliwicach wystawa w Willi Caro wystawy w Muzeum w Gliwicach

PDF Print