języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc WAI

Wojciech Jagielski - jeden z najlepszych twórców reportażu - w piekarskiej bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich 10 stycznia organizuje w swojej siedzibie wieczór autorski Wojciecha Jagielskiego.

Wojciech Jagielski to znakomity prozaik i dziennikarz. Przez 21 lat był korespondentem „Gazety Wyborczej”. Jest specjalistą od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Wielokrotnie podróżował do krajów, o których pisał i tak np. „Modlitwa o deszcz” jest efektem jedenastu wizyt w Afganistanie. O Czeczeni w okresie wojny pisał w „Wieżach z kamienia”, „Dobre miejsce do umierania” relacjonuje proces tworzenia się małych niepodległych państw po rozpadzie ZSRR - tym samym widzimy w reporterze świadka przełomowych wydarzeń: załamania apartheidu, rozpadu radzieckiego imperium, wojen, zamachów, ale i wydarzeń pokojowych jak połączenie Hongkongu z Chinami.

W swojej najnowszej książce „Wypalanie traw” pisarz skupia się na białych i czarnych mieszkańców RPA, których życie nieodłącznie powiazane jest ze sprawami, które doprowadziły do zabójstwa Eugène'a Terre'Blanche'a, przywódcy Burów. Książka łączy najlepsze cechy reportażu i literatury pięknej.

Dziennikarz jest laureatem Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Nagrody "Rzeczpospolitej" im. Dariusza Fikusa. Nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Nike 2010. Współpracuje z BBC, publikuje także w "Le Monde".

Książki Jagielskiego zostały przetłumaczone na kilka języków.

Spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 18.00 poprowadzi Artur Madaliński, krytyk literacki, publicysta.

Inga Niedzielska
2013-01-04

Tagi: MBP Piekary Śląskie Miejska Biblioteka Publiczna spotkanie autorskie w bibliotece spotkanie autorskie Wojciecha Jagielskiego Wojciech Jagielski w Piekarach Śląskich

PDF Print