języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

Plac Wojciecha Kilara 1 40-032 Katowice

Dojazd

Nowowiejski 2017 – 'Co mi w duszy gra'

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia zaprasza 24 maja 2017 r. o godzinie 19:30 do sali kameralnej NOSPR na koncert z cyklu Nowowiejski 2017 „Co mi w duszy gra”. Tematem przewodnim koncertu jest poezja.

Wystąpią:

Paweł Konik – baryton
Michał Biel – fortepian
Aleksandra Konieczna – prowadzenie koncertu

 

Program:

Raul Koczalski – cykl pieśni „Von der Liebe” op. 99 – Sieben Gedichte von Rainer Maria Rilke

Und wie mag die Liebe dir kommen sein?
Das war der Tag der weissen Chrysanthemen
Einen Maitag mit dir beisammen sein
Wir sassen beide in Gedanken
Schon starb der Tag
Es leuchteten im Garten die Syringen
Es ist lang…

Feliks Nowowiejski – „Pięć pieśni z Podbeskidzia Śląskiego” op. 21 nr 7

Hale nasze, hale
Wioneczek zielony
Szła dzieweczka po wodę
Ciemna nocka
Sikoreczka świergoli

Karol Szymanowski – „Trzy piosenki żołnierskie”

O zwiedzionym żołnierzu
Do dziewczyny
Wyszywała raz Hanka

Mieczysław Karłowicz – pieśni:

Mów do mnie jeszcze op. 3 nr 1
Nie płacz nade mną op. 3 nr 7
Z Erotyków op. 3 nr 6
W wieczorną ciszę op. 3 nr 8
Przed nocą wieczną op. 3 nr 5
Na spokojnym ciemnym morzu op. 3 nr 3
Smutna jest dusza moja aż do śmierci op. 1 nr 6
Skąd pierwsze gwiazdy op. 1 nr 2
Pamiętam ciche jasne złote dnie op. 1 nr 5

Paweł Konik i Michał Biel są absolwentami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Paweł Konik kształcił się w macierzystej uczelni w klasie dr hab. prof. AM Ewy Biegas. Obecnie doskonali swoje umiejętności w ramach prestiżowego programu operowego Yale School of Music, pozostając pod opieką wokalną Eytan’a Pessen’a. Na scenie zadebiutował  w 2013 roku w Operze Bałtyckiej w roli Szwochniewa w „Graczach” Dymitra Szostakowicza i Krzysztofa Meyera. Otrzymał wówczas Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Debiut Śpiewaka. Jest laureatem głównych nagród konkursowych m.in. Gerda Lissner Foundation International Vocal Competition 2016, Licia Albanese-Puccini International Vocal Competition 2016, XIII Międzynarodowego KonkursuWokalnego Iuventus Canti im. Imricha Godina we Vrablach, Horatio Parker Memorial Prize (nagrody Yale University).

Na koncercie w Sali Kameralnej NOSPR wystąpi z Michałem Bielem, który studia pianistyczne ukończył pod kierunkiem prof. Andrzeja Jasińskiego oraz w klasie kameralistyki dra hab. prof. AM Grzegorza Biegasa. Otrzymał wiele nagród konkursowych za wyróżniający akompaniament na konkursach wokalnych m.in. nagrodę dla najlepszego młodego akompaniatora na „Le Grand Prix de l’Opera” w Bukareszcie (2015). Obecnie jest stypendystą „Marc and Eva Stern Fellowship” na festiwalu Songfest w Los Angeles, a także „Jerome L. Greene Fellow” w The Juilliard School w Nowym Jorku, gdzie studiuje Collaborative Piano w klasie Brian’a Zeger’a, Jonathan’a Feldman’a i JJ Penna.

„Co mi w duszy gra?” to cykl koncertów –wydarzeń poświęconych prezentacji twórczości Feliska Nowowiejskiego, których program został skonstruowany w oparciu o odpowiedzi na pytanie, które jest zawarte w tytule projektu. Koncerty „odpowiedzi” odnoszą się do źródeł inspiracji kompozytora. Odpowiedziami na zadane pytanie będą koncerty o poszczególnych tytułach: Polska i jej historia, Muzyka ludowa, Poezja, Muzyka i sacrum, Baśnie i legendy, Polskie obyczaje.

Wydarzenia projektu to koncerty monograficzne i koncerty, w których twórczość Nowowiejskiego zostanie przedstawiona w otoczeniu dzieł innych wybitnych dzieł polskich twórców takich jak: Karol Szymanowski, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Mieczysław Karłowicz, Zygmunt Noskowski czy Witold Lutosławski. Uniwersalność muzyki Nowowiejskiego w połączeniu z utworami innych kompozytorów, pozwoli uświadomić melomanom, że jego twórczość powinna być wykonywana, niezapomniana i zasługuje na trwałą obecność życiu koncertowym.

Na koncertach słuchacze mają okazję przekonać się, że związek muzyki z pozostałymi wartościami takimi jak liryka, historia, obyczajowość, folklor, jest nierozerwalny – stanowi inspirację dla każdego twórcy i ujawnia, że muzyka jako dziedzina sama w sobie jest interdyscyplinarna.

Obowiązuje zakup biletów w cenie 1 zł w kasie NOSPR.

Tagi: IPiUM Katowice koncert NOSPR Środa Młodych

PDF Print