języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Miejski Dom Kultury `Koszutka` Filia `Dąb`

Ulica Krzyżowa 1 Katowice

Dojazd

'Miasto bez ogródek' – projekt edukacyjny Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Poddańczy

W czerwcu 2017 r. Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy rozpoczyna kolejne działania kulturalne w Załężu i Dębie.

Teatr i sztuka wyjdzie na ulice, zawita w podwórkach, zagości na placach. Realizatorzy - aktorzy, muzycy, plastycy zapraszają do uczestnictwa w kulturze, chcą też być zapraszani na podwórka i zaułki.

Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy jest organizatorem drugiej odsłony projektu „Miasto bez ogródek Luftujemy Bramy, Skrzykujemy Dzielnice”; to kontynuacja zeszłorocznych działań o charakterze lokalnym. W trakcie wakacji odbędą się działania społeczno-edukacyjno-kulturalne w Załężu oraz Dębie – dzielnicach Katowic, skierowane do szerokiej grupy odbiorców, szczególnie mieszkańców, którzy funkcjonują w społecznościach wykluczonych, niemających kontaktu z teatrem i kulturą w ogóle.

Projekt zakłada integrację społeczną, nie tylko wewnątrz dzielnic, ale także budowanie wzajemnych relacji sąsiadujących ze sobą Załęża i Dębu.

Podstawą i główną częścią naszych działań jest próba dotarcia do mieszkańców i zebranie historii o bohaterach i istotnych miejscach, które funkcjonują w zbiorowej wyobraźni mieszkańców dzielnic. Realizatorzy poprzez spotkania chcą zaproponować wspólne przygotowanie spektaklu podwórkowego. Ponadto będą temu towarzyszyły konsultacje społeczne.

Wydarzenia bedą odbywały się między 20 czerwca a 11 lipca 2017 r.

Projekt jest bezpłatny.

„Ściana Krzyku”

Na rozpoczęcie projektu w dzielnicach staną dwie połówki instalacji ulicznej pod nazwą „Ściana Krzyku”. Części te w finale projektu połączą się. Obiekt ten ma inspirować do kreatywnych działań i twórczych wypowiedzi na temat dzielnic, ich historii, tajemnic lub codziennych relacji- radości i bolączek związanych z miejscem zamieszkania (relacje dzielnicowe będą nagrywane na nośnik). Działania wobec obiektu zostaną przetworzone w artystyczną wypowiedź o kondycji dzielnic. Krzyki i szepty, głosy dzielnicy staną się tłem dźwiękowym do finałowego spektaklu performatywnego "WY.KRZYK!NIC?". ”Ścianie Krzyku” towarzyszyć będą kompleksowe działania związane z krzykiem, wyrażaniem emocji, marzeń i potrzeb.

W kolejnych tygodniach odbędą się dla mieszkańców dzielnic następujące warsztaty:

MY/KRZYK/COŚ

20, 21 czerwca 2017

prowadzone przez Konrada Dworakowskiego w szkołach, które wyłonią grupę dzieci i młodzieży chętną do wzięcia udziału wraz z aktorami w finałowym spektaklu.

O!Krzyki

26- 29 czerwca 2017

MDK Dąb
Dom Aniołów Stróżów
MBP Załęże

prowadzone przez Igę Eckert, Mateusza Mikoszę i Honoratę Mierzejewską- Mikoszę

Integracyjne warsztaty, których tematem są emocje związane z dzielnicą i potrzeba wypowiedzenia ich głośno; zajęcia z emisji głosu, otwierania głosu, wyrażania głosem emocji, z ekspresji ciała. Warsztaty są przygotowaniem do dalszej pracy nad

finalną etiudą teatralną. Miejscem realizacji warsztatów będą ulice dzielnicy Załęże w Katowicach, dom kultury w Dębie oraz w miejscach, gdzie będzie stała „Ściana

Krzyku” – Skwer Augustyna Pająka (Dąb), Skrzyżowanie ul.Gminna/ Gliwicka (Załęże)

Moje Ściany

26- 30 czerwca 2017

prowadzone przez Przemysława Buksińskiego. Warsztaty są kontynuacją zajęć MY/KRZYK/COŚ. Uczestnikami jest młodzież ze szkół oraz  młodzież z Klubu Wysoki Zamek. Warsztaty uwrażliwiające, uczące opowiadania historii. Mające na celu przybliżenie uczestnikom podstawowych form teatru plastycznego związanego z materią ożywioną oraz podstaw improwizacji. Celem spotkań jest m.in. pobudzenie w uczestnikach potrzeby sprawczości oraz umiejętności konkretyzowania wyobrażeń. Przygotowują uczestników do wzięcia czynnego udziału w spektaklu performatywnym„WY.KRZYK!NIC?”.

Dodatkowo grupa dzieci z Domu Aniołów Stróżów zwiedzi Śląski Teatr Lalki i Aktora  „Ateneum” w Katowicach, a młodzież z Klubu Wysoki Zamek wyjedzie do Ornontowic na spektakl „Kopidoł” Teatru Naumianego.

Luftujemy Bramy

4- 6 lipca

MDK Dąb
Dom Aniołów Stróżów
MBP Załęże

prowadzone przez Ewę Woźniak

Warsztaty twórcze, plastyczne. Zajęcia mają na celu stworzenie identyfikacji wizualnej projektu (przez kilka dni powstaną zaproszenia na spektakl, plakaty) oraz współtworzenie oprawy plastycznej. Obok plakatów i ulotek drukowanych chcemy wykreować własne, niepowtarzalne dzieła. Użyjemy do tego wszelkich dostępnych metod

(upcyklingu, malarstwa, collage’u). Twórcom zależy na zwróceniu uwagi na proces twórczy, uzmysłowienie że budowanie całości składa się z poszczególnych elementów, a każdy jest równie ważny.

Prace będą prezentowane w zaułkach dzielnic, będą widocznym na zewnątrz znakiem działań projektowych.

Miejscem realizacji będą sale w domu kultury w Dębie oraz park i podwórza w Załężu.

 

SKRZYKUJEMY DZIELNICĘ

gra między dzielnicowa

5-7 lipca, finał 8 lipca

prowadzona przez Ewę Woźniak.

Dzieci i młodzież wraz z rodzinami z Załęża i Dębu przygotowują pod okiem

animatorów grę, której celem jest lepsze rozpoznanie tkanki dzielnic, dróg i miejsc, które są niewidoczne lub niedostępne dla przybyszów spoza.

Uczestniczy jednej dzielnicy wytyczą szlaki, przygotują zadania odnoszące się do miejsc i historii dzielnicowych, grupom z drugiej dzielnicy. W ten sposób mieszkańcy się zintegrują oraz podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami.

Kontakt: www.teatrpoddanczy.pl, teatrpoddanczy@gmail.com

Zapisy na warsztaty w sekretariatach PSP 20, 22 oraz Omega w Załężu, w sekretariacie MDK Dąb oraz mailowo na adres miasto.bez.ogrodek@gmail.com

WY.KRZYK!NIC?

9 lipca 2017 r. odbędzie się premiera przedstawienia „WY.KRZYK!NIC?”. Następne dwa spektakle odbędą się 10 i 11 lipca na kolejnych wybranych ulicach i podwórkach. Finałowy spektakl 11 lipca będzie zagrany przy MDK Dąb.

Plenerowy spektakl performatywny "WY.KRZYK!NIC?" jest finałowym, Dwie połówki "Ściany Krzyku" z dwóch dzielnic zostaną połączone w jeden obiekt. Inspiracją i punktem

wyjścia do budowania scenariusza "WY.KRZYK!NIC?" są zachowania mieszkańców, ich obserwacja w dzielnicy, ich opinie zamieszczone na ścianie. Wydarzenie zakłada elementy improwizacji oraz etiudy, w których występują sami mieszkańcy dzielnic (młodzież przygotowywana podczas warsztatów). Tłem wizualnym jest przestrzeń dzielnicy oraz "Ściana Krzyku”. Teksty piosenek, które aktorzy wykonują, powstaną w oparciu o zebrane opowieści. W spektaklu aktorzy i realizatorzy projektu wykonują muzykę na żywo.

Miejsca prezentacji niedługo zostaną wybrane w dwóch dzielnicach.

Reżyseria: Konrad Dworakowski.
Muzyka: Piotr Klimek.
Scenografia: Marika Wojciechowska

Występują aktorzy Teatru Poddańczego wraz z Przemysławem Buksińskim oraz mieszkańcami Załęża i Dębu.

 

Tagi: dla dzieci dla młodzieży Katowice Miasto bez ogródek Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy teatr warsztaty

PDF Print