języki: PL EN
rozmiar tekstu: A A A
wersja portalu: Dzień Noc Żałobny WAI

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki `Silesia` w Katowicach

Ulica 3 maja 31a 40-097 Katowice

Dojazd

'Nowowiejski 2017 Co mi w duszy gra?'. Polska i jej historia – Poznański Chór Kameralny

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia zaprasza 16 września 2017 r. na koncert Poznańskiego Chóru Kameralnego, który odbędzie się w Bazylice oo. Franciszkanów w Katowicach – Panewnikach. Koncert zatytułowany „Polska i jej historia” rozpocznie się o godzinie 19:30.

Poznański Chór Kameralny to obecnie jeden z najlepszych polskich chórów szczycący się wieloma sukcesami artystycznymi m.in. Grand Prix uznanych konkursów chóralnych, zdobyciem nagrody L’Orphée d'Or 2015, przyznanej przez Académie du Disque Lyrique w Paryżu czy nominacji do Fryderyka 2015 za dwupłytowy album z muzyką Pasquale Anfossiego. Łączy w sobie najlepsze tradycje polskiej chóralistyki oraz pełne pasji, otwarte podejście do sztuki. Zespół powstał w 2005 roku z inicjatywy Bartosza Michałowskiego, wówczas asystenta prof. Stefana Stuligrosza, dzisiaj dyrektora Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie. Współwykonawcami wrześniowego koncertu w panewnickiej Bazylice o.o. Franciszkanów w ramach cyklu koncertów „Co mi w duszy gra?”, poświęconego prezentacji twórczości Feliksa Nowowiejskiego, będą wybitni młodzi artyści. Baryton Radosław Góra rozwija swoje wokalne umiejętności pod kierunkiem dra hab. Jarosława Bręka w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Jakub Pankowiak jest już koncertującym organistą i absolwentem poznańskiej uczelni oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. dr hab. Magdaleny Czajki.

Program:

Mikołaj Gomółka:

Psalm 137 „Siedząc po niskich brzegach babilońskiej wody”
Psalm 10 „Czemuś, Panie odstąpił?”
Psalm 8 „Wszechmocny Panie!”

Michael McGlynn – „Mariam Matrem Virginem”

Mikołaj Gomółka / Feliks Nowowiejski – Psalmy op. 44 na chór żeński:

Psalm 137 „Siedząc po niskich brzegach babilońskiej wody”
Psalm 10 „Czemuś, Panie odstąpił?”
Psalm 8 „Wszechmocny Panie!”

Feliks Nowowiejski – wstęp do sekwencji "Victimae Paschalis audes" op. 9 nr 7

Henryk Mikołaj Górecki – „Zdrowaś bądź, Maryja”

Feliks Nowowiejski –„Parce Domine” z oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża”

Feliks Nowowiejski – „Nocne zgromadzenie chrześcijan w katakumbach” z oratorium „Quo Vadis” op. 30 na baryton solo, chór i organy

Feliks Nowowiejski –V symfonia organowa op. 45 nr 5: cz. III Passacaglia

Andrzej Koszewski – „Zdrowaś Królewno wyborna”

Marek Raczyński – „Sicut liliom Inter spinas”

Maurice Duruflé – “Ubi caritas et amor”

Marek Raczyński – „Gaudeamus omnes”

Poznański Chór Kameralny:

Bartosz Michałowski – dyrygent
Radosław Góra – baryton
Jakub Pankowiak – organy

Piotr Oczkowski – prowadzenie koncertu

„Co mi w duszy gra?” to cykl koncertów –wydarzeń poświęconych prezentacji twórczości Feliska Nowowiejskiego, których program został skonstruowany w oparciu o odpowiedzi na pytanie, które jest zawarte w tytule projektu. Koncerty „odpowiedzi” odnoszą się do źródeł inspiracji kompozytora. Odpowiedziami na zadane pytanie będą koncerty o poszczególnych tytułach: Polska i jej historia, Muzyka ludowa, Poezja, Muzyka i sacrum, Baśnie i legendy, Polskie obyczaje.

Wydarzenia projektu to koncerty monograficzne i koncerty, w których twórczość Nowowiejskiego zostanie przedstawiona w otoczeniu dzieł innych wybitnych dzieł polskich twórców takich jak: Karol Szymanowski, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Mieczysław Karłowicz, Zygmunt Noskowski czy Witold Lutosławski. Uniwersalność muzyki Nowowiejskiego w połączeniu z utworami innych kompozytorów, pozwoli uświadomić melomanom, że jego twórczość powinna być wykonywana, niezapomniana i zasługuje na trwałą obecność życiu koncertowym.

Na koncertach słuchacze mają okazję przekonać się, że związek muzyki z pozostałymi wartościami takimi jak liryka, historia, obyczajowość, folklor, jest nierozerwalny – stanowi inspirację dla każdego twórcy i ujawnia, że muzyka jako dziedzina sama w sobie jest interdyscyplinarna.

Tagi: Feliks Nowowiejski IPiUM Katowice koncert Poznański Chór Kameralny

PDF Print